Harku järv nõudis neli ohvrit

Pühapäeval 09.06.2024 oli Harku järve regatil Tallinna Sõudeklubi valmis esindama 26 sportlast. Ekstreemsete ilmaolude tõttu otsustas treener, et sõudeklubi nooremaid sportlaseid seekord starti ei saadeta. Startis kokku 18 Tallinna sportlast ja finišeeris neist 17. Kohapeal oli abiks treener Aleksei Lipintsov.

Harku järvel oli hommikuste eelsõitude ajal tugev, kergelt küljepealne vastutuul, millega sportlased pidid võitlema juba starti minnes. Õhutemperatuur jäi 12°-16° vahele. Esimene võistlus, või võiks seda nimetada pigem võitluseks, oligi starti saamine, kuna tuul kandis paadi kiirelt ära. Õnneks andsid kohtunikud kiirstarte, et sportlased ei peaks stardis pikalt kannatama.

Lõunapaiku tuul pöördus ja mõned eelsõidud toimusid küljetuulega. Finaali ajaks oli tuul juba uuesti keeranud ja sportlased said tulla finiši poole pärituule saatel. Tuule suund kajastus ka sportlaste tulemustes.

Kahjuks kõik sportlased starti ei jõudnudki. Esimeses N1x eelsõidus sõudnud Linda Margus jättis võistluse pooleli peale soojenduse ajal ümber käimist. Küsisime Lindalt ka kommentaari hommikuste võistluste olude kohta Harku järvel.

„Hommikul oli tuule tõttu väga külm. Ma olin suht vara seal kohal juba siis vihma tuli ka vist kergelt. Aga muidu oli laine ja veeolu sama mis peale meie sõitu. Viimasel ajal on nii soe olnud, et selline ilm just võistlusteks oli paras ebaõnn. Ümber läksin ma põhimõtteliselt see tõttu, et laine kandis mind tugevalt võssi ja ma üritasin hoovata ja mul läks vasem aer vee alla ja et ma ei saanud seda enam välja. Vesi oli soem kui õhk. Jäin ilma sokist ja veepudelist. Tegelt pole hullu, pigem naljakas, et nad kuskil järve põhjas :)“

Samuti ei jõudnud startist kaugemale ka oma esimesele võistlusele tulnud Armin Evert Lelle. Uurisin ka Arminilt, mis olid kõige segavamad faktoid järvel ja mis sai lõpuks saatuslikuks.

„Ma ei olnud varem nii lainelise vee peal käinud, seega ei olnud imestada et ümber käisin 😄. Siiani olen saanud harjutada suhteliselt sileda vee peal ja päikse käes, aga eile oli just vastupidi. Saatuslikuks sai mulle just see hoovamise osa starti minnes. Õnneks vesi oli soe ja midagi hullu ei juhtunud, jälle kogemuse võrra rikkam.“ Arminil õnneks uppumisohtu ei olnud, kuna enne sõudmist tegeles ta ujumisega.

Kahjuks ei läinud ka starti jõudnutel sõudmine kõige ladusamalt. Christopher Hein hoidis enda käes kindlat finaali kohta kuni viimaste kümnete meetriteni. Küsisime Christopherilt kuidas ta valmistus võistluseks, mis olid tunded ja mis siis ikkagi vee peal juhtus?

„Enne sõitu olin enesekindel, pidasin ennast võistluse üheks favoriidiks ning olin kindel, et suudan finaali pääseda. Soojenduse otsustasin teha ergomeetril, sest oli väga tugev tuul ning vihm. Soojenduse ajal oli tunne väga hea. Starti jõudes sain aru, et sellise ilmaga ilusat sõitu ei tule, kuid puhtalt füüsilise võimekuse pealt peaks finaali koht olema kindel. Sõidu ajal olime Karliga terve aja kõrvuti ning tugeva stardi teinud Grigorev oli 600 m peal juba paadiga maha jäänud. 200 m enne lõppu on betoonist platvorm, kust lained põrkavad, mistõttu on seal lained mõlemalt poolt. Kui kuulsin hõikeid kaasaelajatelt, otsustasin lõpuspurti tegema hakata, kuid suurte lainete tõttu jäi vasak aer kinni ning käisin ümber. Esimene mõte oli, et kas saan finišijoonest üle ujuda, kuid see oli liiga kaugel. Kohtunikud aitasid mu paati ning läksin kaldale. Sellisel tasemel ei tohiks sellist asja juhtuda, aga sain hea õppetunni.“

Tallinna sõudeklubil läks seekord ümber neli paati ning sellega sündis ka klubi rekord.

Samas läks sportlastel ka väga hästi. Laupäeval Eesti meistri tiitlit kaitsnud Uku Siim Timmusk võttis ka pühapäeval kindla võidu läbides 1000m ajaga 03:29,8. Peale Ukut finišeeris tugeva lõpuspurdi teinud Artjom Holostõhh, kelle teise koha ajaks oli 03:32,8. Ukule kaotas Artjom vaid kolme sekundiga. Kaugele maha ei jäänud ka Karl Kristofer Orgse, kes sai neljanda koha ajaga 03:36,4.

Klubi naistest oli kõige tugevam Liisa-Marie Lääne, kes saavutas tugevas konkurentsis ajaga 04:03,3 kolmanda koha. Liisa saavutas kolmanda koha ka Mix2x paadiklassis, kus ta jagas paati Pärnu Sõudeklubi sportlase Marcus Viksiga. Liisa ja Marcus läbisid 250m ajaga 00:47,4.

Sportlased hakkavad nüüd vaikselt valmistuma juba juuni lõpus Trakais toimuvaks võistluseks Merevaigust Aeruks, Eesti Meistrivõitlusteks ja Uku Olümpiamängudeks.